Enstalasyon Sanatı Nedir?

Enstalasyon sanatı diğer adıyla yerleştirme sanatı günümüz sanatçılarının çoğu şimdi bunu yeniden keşfedilmiş birşey olarak yorumluyor.Bazı oluşturulmuş nesneler, sanatsal yaratımın öfkesinde ve çılgınlığında yaratılır.Enstalasyon sanatı kısaca; bulunan bir sanat eseri yaratma heyecanı içinde,bazı sanatçılar evdeki eşyaları parçalara ayırırlar ya da o dönemde hissettikleri duyguları çağrıştıran ya da güçlü kavramları desteklemek için yakın çevrelerindeki nesneleri kullanırlar.Enstalasyon sanatı, her gün veya gerçekten bulunmuş nesnelerin kullanımıyla, onları sanat eseri olarak görüp kavramsallaştırmış olanların amaç ve önemine göre yaratılmıştır.


Enstalasyon sanatı; ev aletleri, endüstriyel ekipman ve hatta görünüşte rasgele önemsiz şeyler gibi sıradan nesnelerle yaratılmış sanattır.Bazen aranan nesne sanatı denen şey, izleyicileri sanatın anlamını sorgulamaya zorlamak ve sanat objelerini sanat dışı nesnelerden ayıran şeydir.


enstelasyon-calismalari
Henrique Olivia-Mimari Enstelasyon Örnekleri


Enstalasyon Sanatı Tarihi

Marcel Duchamp ve diğer Sürrealistler, 20. yüzyılın başlarında enstalasyon sanatının kullanılmasına öncülük etti.Zamanın izleyicileri ve eleştirmenleri ile tartışmalar vardı ve o zamandan beri tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Dadacılar tarafından etkilenen sürrealistler, sanatın anlamını, yaygın olarak anlaşıldığı gibi yeniden tanımlamaya çalıştılar.Ön plana çıkmadan önce, sanat büyük ölçüde eleştirmenler, müze küratörleri ve küçük bir grup ressam ve heykeltıraş tarafından belirlendi.Dar ve biraz konformist güzellik ve sanat tanımına yöneldi.Sürrealistler, sanatın izleyicinin varsayımlarına ve inflame tutkularına meydan okuması gerektiğini düşündüler.İlk olaylar, sürrealistlerin başarı işareti olarak aldıkları öfke ve hatta bazen ayaklanmalara neden oldu.

1917'de Marcel Duchamp, ilk bulduğu sanat eseri Çeşme'ye giriş yaptı.Çeşme aslında Duchamp'un bir kaide üzerine yerleştirdiği ve bir sanat müzesine yerleştirdiği ortak bir pisuardı.Duchamp, bu kolaylıktan yola çıkarak bulduğu sanat eserlerini "readyadeler" olarak adlandırdı.Diğer hazır parçalar arasında şişe rafları, kar küreği ve kat rafları vardı.İzleyiciler, sanat dünyasının pahasına ciddi sanat eserleri veya şakalar olarak tasarlanıp tasarlanmadıklarını merak ettiler; Duchamp ikisinde de ima etti.

İzleyicilerin inanılmazlıklarına ve eleştirel itirazlarına rağmen, diğer birçok sanatçı sonraki yıllarda kendi sanat eserlerini sergiledi.Bunlar, Man Ray, Pablo Picasso ve Andy Warhol gibi etkili rakamları içeriyordu.Bulunan sanat, 20. yüzyılın sonlarının postmodernist hareketinde önemli bir rol oynadı.“Çöp sanat” ve 1990'ların Genç İngiliz Sanatçılar hareketi gibi sanat trendlerini daha sonra etkiledi.Amaç, kabul edilen sanat kavramlarını sorgulamak için kalırken, birçok izleyici bu parçaları en iyi şekilde mistikleştirmeye devam ediyor.

Bununla birlikte, sanatın güzel sanatlar alanı dışında geniş bir etkisi olmuştur. John Cage, The KLF ve The Books gibi müzisyenler müziklerine rasgele sesler eklediler ve bu sesleri genellikle yaratıcı yollarla yeniden karıştırdılar.William S. Burroughs ve Adrian Henri gibi yazarlar kitap ve şiir oluşturmak için benzer yöntemler kullandılar, Burroughs “cut-up technique” olarak adlandırdı. Film yapımcıları ve video sanatçıları, bazen remiksler ya da "mashup" olarak adlandırılan kendi eserlerini oluşturmak için görüntüleri kullandı.21. yüzyılda, bulunan sanat biçimi düzenleme, görüntü manipülasyonu ve dijital dağıtımda sayısız yeni teknolojiden yararlandı.


Mimari Enstalasyon Örneklerienstelasyon-calismalari
AECCafe ArchShowcase Stickwork by Patrick Dougherty-Enstelasyon Çalışması

enstelesyon-ornekleri
Barbara-Holmes-Enstelasyon Çalışması

enstelesyon-ornekleri
Chiharu-Shiota

mimari-enstelesyon-ornekleri
Enstelasyon Örnekleri-Mimari Enstelasyon Örnekleri

mimari-enstelesyon-ornekleri
Enstelasyon Örnekleri

mimari-enstelesyon-ornekleri
Entre Papel-Mimari Enstelasyon Örnekleri

mimari-enstelesyon
Galerie Daniel Templon, Brussel


mimari-enstelesyon
Monika-Grzymala

mimari-enstelesyon
Silk stairs -installation by Do-Ho Suh-Yerleştirme Sanatı Çalışması

mimari-enstelesyon
Tokujin-Yoshioka-Yerleştirme Sanatı Çalışması

E-posta Abonesi Ol!

9 yorum:

 1. Çok farklı bir sanat teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Çok değerli bilgiler. Enstalasyon Sanatı'nın postmodernizme kaynaklık ettiğini bilmiyordum. Bu tür paylaşımlar dönemler, akımlar arasındaki bağlantıları kavramamızda ve günümüzü yorumlamada çok işlevsel. Blogunuza abone de oldum ve sık sık ziyaret edeceğim. Emekleriniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Farklı bir içerik tebrikler.

  YanıtlaSil
 4. Böyle karışık tasarımlar neden ise benim hiç hoşuma gitmiyor. Ben daha çok sadelikten yanayım :)

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten dünyada ne ilginç sanatlar varmış hiç adını bile duymadığımız. Bugün sizin sayenizde bir şey daha öğrendim. Çok teşekkürler bu güzel bilgiler için. :)

  YanıtlaSil
 6. Daha önce ismen bilmediğim bir sanat dalıymış. Alakası yok ama bende ahşap rölyef ile ilgileniyorum ve artık farklı bir gö ile görüyorum bazı nesneleri. Ufaık bir tahta ya da kumaş parçasını bile saklıyor sonra bambaşa bir yerde kullanıyorum. Sanat her zaman insana yeni bir şeyler öğretiyor.

  YanıtlaSil
 7. Enstalasyon sanatı mimarlık ile harika bir uyum sağlamış. Yazını muazzam. Sizi takibe aldım. Sizde takip etmek isterseniz. ben Karincha'dayım

  YanıtlaSil
 8. Ne kadar ilginç sanat dalları var gerçekten, güzel bir yazı olmuş. , elinize sağlık:)

  YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.