Minimalizm Nedir?Minimalist Olmanın 5 Güçlü Yararı

             "Minimalizm nedir?","Minimalist yaşam nedir?","Minimalist yaşamak nasıldır?"Bu soruları bugün sınıf hocamız sordu.Çoğumuz yakın cevaplar verdik ama tam olarak net değildi.Bu konuyu merak ettim ve araştırmaya başladım.Minimalizm, her insan için farklı anlamlar ifade edebildiği basit yaşam,sade hayat kavramlarından biridir.Çoğu kişi için olumsuz bir anlam taşımaktadır.Özellikle minimalist insan olmanın bir şeyleri feda etmek olduğunu düşünüyorlar.Fakat;modern hayatta ki her materyali kullanamıyoruz veya sahip olamıyoruz.Minimalizm, insanlar için kişisel ve benzersiz olması gereken bir şeydir.Bu benzersiz şeyde basit ve mutlu yaşama sahip olmaktan geçiyor.“Sadelik, açıklık, tekillik: bunlar, hayatımıza güç ve canlılık ve neşe katan özelliklerdir, çünkü onlar da büyük sanatın izleridir.” —Richard Holloway

         Minimalist insan olmak için takip etmeniz ve tanışmanız gereken tek bir dizi kural veya standart yoktur.Ama minimalist yaşam tarzı gibi,bunun ne olduğuna dair net bir vizyona sahip olmak önemlidir.Aslında ihtiyacımız olandan fazlasına sahipsek ve sahip olduğumuz her maddenin tadını çıkarabileceğimiz ve sahip olmadığımız materyaller konusunda endişelenmediğimiz anlamına gelebilir.Bunların hepsi, yaşamı çok daha az stresli hale getirmeye yardımcı olabilir ve bunu daha da tatmin edebilir.


Minimalist yaşam tarzı
Minimalist Gardrop        Bazı insanların minimalist yaşam tarzına sahip olduğunu göstermek amacıyla dünyanın tüm modern olanaklarından vazgeçiyor.Elektrik olmadan bir kabinde yaşamayı,odun yakan bir soba kullanıp yaşanılan bir hayat olarak hayal ediyorlar.Böyle yaşayan bazı insanlar olabilir,ama minimalist yaşam tarzına sahip olmak isteyenlerin bu kadar uzağa gitmesi gerekmez.Herhangi bir gerçek fedakârlık gerektirmeyen minimalizmden yararlanmanın başka yolları da vardır.

         Minimalist insan olmak,kendinizi maddiyattan daha değerli kılacağınız anlamına gelir.İstediğin her arzuyu elde etmek yerine neye ihtiyacın olduğuna göre karar vermektir.Satın aldığınız malların ucuz olduğu anlamına gelmez.Ne kadar çok şey olduklarına bakılmaksızın ihtiyaç duyduğunuz bir şey oldukları anlamına gelir.Bir kişi, ne kadar minimalist yaşam tarzına sahip olmak istediğine karar verebilir.Bunu aşamalar halinde de yapabilirler.Çoğu insan evlerine giderek ve artık ihtiyaç duymadıkları şeylerden kurtulmaya başlar.Zamanla, hayatlarını çok daha sade bir tarza indirgiyorlar.Lafı fazla uzattığımı biliyorum.Peki o zaman minimalizm nedir?


Minimalist omanın yolları
Minimalist İnsan Olmanın Yolları


Minimalizm Nedir? 
 
        Minimalizmin ne olduğu sorulduğunda,“minimalizm, en çok değer verdiğimiz şeylerin ve onların bizi ondan uzaklaştıran her şeyin kaldırılmasıdır.” Bu minimalizmi mükemmel bir şekilde tanımlar.Hayatınızda en çok neye değer verdiğiniz net bir şekilde anlamakla ilgilidir.Bu, alanınızı ve zamanınızı alan şeyler anlamına gelebilir.

    Özünde, minimalist yaşam felsefesi yaşamınızı sürdürme biçimiyle kasıtlıdır.Yalnızca, en önemli şeylerin alanınızı ve zamanınızı almanıza izin verin.


     Bu tanımı kullanarak minimalist yaşam herkes için farklı görünecektir.Bu tanımı kullanarak bunun ne olduğunu göstermek için 100 farklı insandan sorarsanız, 100 farklı cevabla karşılaşacaksınız.Her bir değer bizim için kişisel ve eşsizdir.Minimalizm hakkında sevdiğim noktalardan biri,sizin için minimalizmin herhangi bir versiyonunu yaratabilirsiniz.Tek önemli olan, sizin için en önemli olana karar vermeniz ve bu değerlere uymayan ve bu değerleri desteklemeyen her fazlalığı kaldırmanızdır.

       Minimalizm, özgürlüğü bulmada size yardımcı olabilecek bir araçtır. Korkudan kurtulma,endişe,bunalım,suçluluk,depresyondan kurtulmak için size yardım eder.Tüketim kültürünün tuzaklarından kurtulma özgürlüğümüz üzerine hayatımızı kurduk.Bu, maddi mülkiyete sahip olmanın doğal olarak yanlış olduğu anlamına gelmez. 

           Günümüzün problemi, bizim eşyalarımıza yüklediğimiz anlam gibi görünüyor.Bizler,genellikle sağlığımızı, ilişkilerimizi, tutkularımızı, kişisel gelişimimize ve kendimizin ötesine katkıda bulunma arzumuzdan vazgeçiren şeylere çok fazla anlam vermeye eğilimliyiz.Bir araba ya da ev sahibi olmak hepimiz isteriz.Aynı şekilde bir aile yetiştirmek ve bir kariyer de buna dahil.Bu şeyler bizim için önemli ve harikadır.Böylece;minimalizm, bu kararları daha bilinçli olarak yapmanızı sağlar.

Minimalizm felsefesi nedir
Minimalist Mutfak

Minimalizm Ne Değildir?

     “Minimalizm nedir?” sorusunun tek bir cevabı yoktur.Bu kavramı yoruma çok açıktır.Minimalizm'in her şeyi dahil etmeye çalışmak yerine, minimalizmin ne olduğunu anlamaya çalışmak daha faydalıdır.Minimalizm hakkında birçok yaygın yanlış anlama var.Minimalizmi geliştiren fikirler, ortalama insan için arzu edilmeyen, ulaşılamaz ya da ulaşılamaması zor gibi görünen amaçlar değildir.


Minimalizm bize nasıl yardımcı olur? 

 • Rahatsızlığımızı ortadan kaldırır 
 • Zamanımızı geri alır. 
 • Anı yaşarız. 
 • Tutkularımızı takip ederiz.
 • Görevlerimizi keşfederiz. 
 • Gerçek özgürlüğü yaşarız. 
 • Daha fazla üretip, daha az tüketiriz. 
 • Sağlığımıza odaklanırız.
 • Birey olarak büyümek ve kişiliğimizin gelişmesini sağlar.
 • Aşırı eşyalardan kurtulmak 
 • Hayatımızın amacını keşfederiz.


Minimalist Bir Hayatın Yararları 


           Eğer bir kişiye her şeyi bırakmak zorunda kaldıklarını ve sadece hayatın temel gereksinimleriyle başa çıkacaklarını söylediyseniz,muhtemelen nedenini soracaktır.Neden mevcut buluşlardan ve lükslerden yararlanamayacağını merak ederlerdi.Hayatlarını istedikleri gibi yaşama haklarını kazandıklarını söyleyecekler.Bu konuda haklılar.Bilmedikleri şey,minimalist yaşam tarzını sürmek, farkında olmayabilecekleri birçok şekilde onlara fayda sağlayacaktır.

Minimalist yaşam alanı
Minimalist Salon

1.Düzen Rahat Nefes Almanıza Yardımcı Olur 

       Çekmecelerden, dolaplardan ve tavanlardan kurtulmaya başladığınızda, evinizde daha fazla yer açacaksınız.Hareket etmek için daha fazla yer olacak. Daha da önemlisi,evinizde gereksiz tuttuğunuz eşyalardan vazgeçiyor olacaksınız. Bu, size özgürlüğü verecek ve sizi ağırlaştırmakta olan geçmişin yüklerinden kurtulup rahat nefes almanızı sağlayacaktır.Tabi bu sadece evimizin içinde ki hislerle ilgili değil.Bizim hayatımızda ki olumsuzluklarla ilgili.Gereksiz işler,elbiseler,evde bulunan malzemeler,araçlar(araba,motor...),faturalar,teknolojik aletler,sporlar ve hobilerden de kurtulmanız gerekir. 


2. Minimalizm Yeniden Odaklanmanızı Sağlar 

         Çok fazla eşyanız olduğunda, odağınız her yerde olabilir.Tüm bu eşyaları ödeyecek kadar çalışmak için endişeleniyorsunuz ve zamanınızı evinizdeki tüm eşyaları aramaya ya da uzaklaştırmaya harcıyorsunuz.Eşyalar azaldığında ve evin faturaları azaldığında,etrafınızdaki insanlar ve yaptığınız uğraşlar gibi önemli şeylere zaman,enerji ve odaklanmanız mümkün hale gelir.


3. Daha Az Eşya Daha Fazla Paraya Eşittir 

          Evdeki gereksiz eşyalardan ve lükslüklerden kurtuldukça, başka boşluklar da açılır.Eşyaları satın almak, eşyaları korumak ve en iyi malzemeye sahip olduğunuzdan emin olmak için harcanan para, mağazada değil, cebinizde kalacaktır.Daha az eşyanız olduğunda, borcunuzu ödemek için paranızı kullanabilirsiniz ve sonuçta daha da fazla para kazanacaksınız.Minimalist yaşam da paraya ihtiyacımız çok daha az olur.


Minimalist yaşam tarzı
Minimalist Yatak Odası


4.Daha Fazla Zamanınız Var 

   Daha az paraya ihtiyacınız olduğunda, çok çalışmak zorunda olmazsınız.Böylece zamanınız boşalır.Ayrıca hayatınızdaki tüm ekstra şeylerle uğraşmak için fazla zaman harcamayacaksınız.Zamanınızı ihtiyaç duyduğunuz noktalara odaklayabilir ve zevk aldığınız şeylerde boşalttığınız ekstra zamanı kullanabilirsiniz.5.Daha Fazla Enerjiniz Var 

       Tüm dağınıklık olmadan, onunla uğraşmak için harcanan enerjinin tamamı, diğer faaliyetler için mevcut olacaktır.Materyalist bir yaşam yükü olmayan insanlar,sonuç olarak daha sağlıklı ve daha güçlüdür.Minimalizm hakkında en büyük nokta,bunun bir seçim olmasıdır.İnsanlar bu yaşam tarzını yaşamak isteyip istemediklerini seçebilirler.Ne kadar gitmek istediklerini seçebilirler.Bir yaşamı küçültmek için doğru ya da yanlış yollar yoktur.

    Herkes farklıdır.Pek çok insanın,böyle bir yolculuğa başladıkları zaman,deneyimleri büyüyecek ve faydaları daha da artacak ve daha fazlasını isteyecektirler ve bu,sade bir yaşamı tercih edenlerin daha fazlasını isteyebileceği bir şeydir.

E-posta Abonesi Ol!

4 yorum:

 1. Merhabalar emeginize sağlık güzel yazmışsınız. Benim de minimalist yaşamla ilgili yazim var. Okursanız sevinirim.😊 Blogunuzu takipe aldım. Bana da beklerim. Sevgiler😊
  https://sezersadet.blogspot.com
  https://sezersadet2.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Tam aradığım şey buymuş işte.Etkilendim doğrusu :) . Bende böyle istiyorum.Güzel bir yazı olmuş :). Bende Hayvanlarla ilgili yazıyorum.Bakmanızı öneririm :)
  http://especiallycat.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.