Müşteri Kazanmanın 7 Basit Yolu

                               Mahallenin bir dükkanın da esnafsınız.Az çok müşteriniz var veya dükkanı yeni açtınız.Bu işlerde yenisiniz.İleri de ne yapacağınıza dair bir düşünce yok.Küçük işletmeniz de yalnız oturuyorsunuz.Aklınızda ''Bu dükkana yeni müşteri nasıl  kazanırım?Dükkana müşteri gelmiyor!'' gibi sorular var.Aslında bunun cevabı sorunun içinde gizli.Küçük işletmenize gelme ihtimali olan insanlar;

 • Yoldan geçen insanlar(yayalar,taşıtlar..)
 • Tanıdık insanlar.
 • Tanıdıklarınızın bahsettiği insanlar.(Örn: kadınlar gün yaparken tanıdık birinin sizden aldığı şeyi diğer insanların beğenmesi ve ''Bunu nereden aldın?'' diye sorması üzerine gelen müşteriler)
 • İndirim haberini duyan insanlar.a1.Dürüst Olun!

                    Çoğunlukla küçük işletmeler ülkemiz de müşterilere karşı dürüst olmaz.Bir hırdavatçıya gidersin.Duş seti fiyatı sorarsın.Adam senin giyimine göre fiyat belirler.Ya da ''Bu ürün uzun ömürlü mü?'' sorusuna karşı ''Eeeveet,tabi ki.En iyisi.Dünyanın en sağlam ürünü.'' gibi açıklamalarda bulunulur.Oysa, ürünün ne kadar dayanacağını da ikimiz biliriz.Bu iki durumda olduğu gibi olmayacağız.Fiyat konusunda ürünün etiketi olması.Müşterilerin sorusuna karşı daha dürüst olmalıyız.Bazen gerekirse o ürünü satmak yerine doğruyu söylemeyi tercih etmeliyiz.Bu yöntem ''Yeni müşteri nasıl kazanılır?'' sorusunun temel cevabıdır.Müşteri kazanmanın yolları


2.Güler Yüzlü Olun!

                   Müşteriler sizin surat ifadenizden dükkanınıza gelir mi gelmez mi onun hesabını yapabilirler.Güler yüzlü olmazsanız müşteriler ''Ne kadar sert bir tip!Bir daha buraya gelmem!''gibi düşünebilirler.Sonra da aklınızda ''Neden dükkana müşteri gelmiyor?'' sorusu olacaktır.Son olarak;güler yüzlü olursak müşteriler kendilerini daha rahat edecekleri için iş yeriniz de daha fazla zaman geçireceklerdir.


3.Kaliteli,Ucuz,Ürün,Hizmet

                  Bu kriterlerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.Örneğin;müşteri geldi alış-veriş yapmaya sonra ürünün fiyatını sordu.Biz cevap verdikten sonra muhtemelen alır veya ''Mahallenin yukarısında ki yerde daha ucuza satılıyor!'' deyip gider.Yeni müşteri kazanmak için bu kriterler göre iş yerimizi ayarlamamız gerekiyor.Ayrıca;her kalitede ürün barındırmakta önemli.Böylece müşteriye seçenekler sunmuş oluruz.


esnaf ve müşteri kazanmak


4.Reklam         

                        Teknolojinin de gelişmesiyle istediğimiz kişiye görüntülü,yazılı,sesli tüm iletişim kanallarını kullanarak ulaşabiliyoruz.Hal böyleyken küçük işletmeniz için reklam vermek iyi bir tavsiyedir.Hem yeni müşterilerinizin gelmesini sağlar hemde markalaşabilirsiniz.İlk adım olarak broşürler bastırabilirsiniz.Sonrasında müşterilerinize mesaj gönderebilirsiniz veya bulunduğunuz konumda ki yerel radyoya reklam verebilirsiniz.Emin olun ki reklam vermek sizi daha fazla insanın duymasını sağlayacaktır.


5.Sosyal Olun!                                     

                               Çoğu iş yeri hem reel de mücadele ederken hem de internetten müşteri bulma derdindedir.Artık insanlar internetten de alışveriş yapıyorlar.Sosyal platformlarda kendinizi barındırmanız en azından insanların sizi fark etmesini kolaylaştırır ve size yakın olanlar ziyaret eder.


esnaf abi


6.Kolay Ulaşılabilir Olmak  
    
                                  Gelecekte internetten alışverişin daha artmasının en temel nedeni belki de kolay  ulaşılabilir olması olacaktır.Tamam, siz internetten satış yapmıyorsunuz.Anlıyorum.Mesela;sizin iş yerinize yakın konumda olanlar geliyor.Uzak olanlar gelmez.Gelmesi için daha fazla şey gerekir.(ucuz olmak,kimse de olmayan bir malın sizde olması...)Bunlar olmadan da yeni müşteri kazanmak hayal olur.


7.Markalaşmak                      

                                  Artık aldığımız eşyalarda markalara dikkat ediyoruz.Daha önce duyulmamış veya az duyulmuş markaları tercih etmeyiz.Bu örnekte ki gibi  sağlam,insanların takip ettiği bir marka olmak önemlidir.Tabii bunun için önce pazarlama konusunda uzmanlaşmamız gerekir.İnternette   ücretsiz olarak çok kaynak var.Fakat;bunların çoğu size zengin olma vaadi verir.Fakat; birkaç tanesi size faydalı bilgiler verir.Bu yöntemleri kullanarak  ''Dükkana müşteri gelmiyor!'' diye hayıflanmaya son verebilirsiniz.

E-posta Abonesi Ol!

16 yorum:

 1. Malesef ülkemizde, tamamen genelleyemeyiz ancak bazı esnaflar o müşteri bir daha ona uğramayacak gibi fiyat ve kalite konusunda acımasız oluyorlar. Umarım bunu yapanlar bir gün kendilerini düzeltilebilirler.
  Güzel bir yazı olmuş tesekkurler😊 https://tozluayna.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 2. heeey bir de yanınızda veya karşınızda bir hiper market filan olsun, müşteri çoğalıyor, markete avm ye gelenler nedeniyle :) ne vereyim abime :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız.Hatta millet x marketin orda ki yer diyorlar.Halbuki x market orda yokken o esnaf vardı :)

   Sil
 3. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının buluşma ve sosyal paylaşım noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikler içeriklerinizi bloggerlara tanıtabilir ve diğer bloggerlar ile kolaylıkla irtibat kurabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Aramıza hoş geldiniz :) Deep sayesinde sizi tanıdık,tabi ki takipteyim :)

  YanıtlaSil
 5. Türkiyede bilinen ama çoğu kişinin maalesef uygualamdığı yollar diyebiliriz :) Blogunuz hayırlı olsun. Google Plustan sizi takipteyim. İyi bloglamalar.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar iade-i ziyarete geldim takipteyim :)

  YanıtlaSil
 7. Bence samimiyet ve dürüstlük her şeydir. Küçük işletmelerin unutmaması gereken en önemli konu! Bu arada iadeyi ziyaret için geldim. Yalnız bloguma abone olmamışsınız. Abone ol kısmına mail adresinizi yazarak olabilirsiniz. Çok teşekkürler. Ben takipteyim.

  YanıtlaSil
 8. Büyük blog etkinliğinden geliyorum bana da bekliyorum sevgiler. www.masalzehra.com

  YanıtlaSil
 9. Öncelikle yazın için teşekkür ederim... Bu arada bir tasarımcı adayının header kısmında kırmızı kullanması pek olmamış sanki. :)

  YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.