Mr. Robot ve Dövüş Kulübü Arasında ki 9 Benzerlik

                Son 2 yıla damgasını vuran Mr. Robot  bir hackerlık filmi ile 1999'da çıkan sinemanın kült filmi Dövüş Kulübü(Fight Club) arasında ki  benzerlikleri farketmişsinizdir.Kısaca;her iki filmden de bahsetmek gerekirse:Mr. Robot  gündüzleri siber güvenlik şirketinde çalışan,geceleri ise hackerlık yapar;Fight Club'daysa iyi bir işe sahip adamın dibe vurmasını konu alır.Şimdi gelin bu benzerlikleri beraber inceleyelim.Ayrıca Mr Robot ve Who Am I? arasındaki benzerlikler olduğunu da fark ettik.Okumak isterseniz buyrun.1.Şizofren Başroller     Dövüş Kulübü'yle  Mr. Robot arasındaki ana benzerlik   baş karakterlerin  çift kişilikli bireyler olmaları.Anlatıcı(Edward Norton) ve Elliot(Rami Malek) ikisinin de hayali arkadaşları vardır.Fakat Elliot yalnızlıktan kaçmak ve lider olmak için Mr. Robot'a ;anlatıcı ise hayalinde ki erkek(başarılı,çekici,alfa...) olamadığı için Tyler Durden'e sığınıyor.

2.Topluma Yabancılaşma
                
     Her iki karakterde toplumdan uzak,kendini topluma ait hissetmeyen,topluma yabancılaşmış karakterlerdir ve bu problemi bölünmüş kişiliklere bağlatılıyorlar.Dövüş Kulübü'nde karakterler erkekliklerine yabancılaşmışken; Mr.Robot'ta Elliot beraber olmak istediği insanlara yabancılaşmıştır.Kendini toplumdan farklı gördüğü için şirketlerin insanları ödüllendirmesini sevmiyor.Elliot, istediği insanlara ait olmak istiyor.Bu Dövüş Kulübü'nde ki daima saygı gösterilen Amerikan geleneklerinden ve toplumdan nefret ediliyor.Bireyleri baskıcı düşüncelerden oluşan bir topluluk olarak ele alıyor.

3.Finans Merkezlerini Yok Etmek           
               
    Her iki filmde de finans merkezleri yok ediliyor.Çünkü: her şey sıfırlanır.Tarih,borçlar,borsa...Ama Dövüş Kulübü'nde fiziksel olarak;Mr. Robot'ta ise sanal olarak yok ediliyor.Ayrıca; Dövüş Kulübü'nde bankalar yok edildikten sonra her şeyin güllük gülistanlık olacağı hissettiriliyor.Mr, Robot'ta  ise sonrasında gelen sıkıntılara da değiniyor.İkisinin de eksiği yok edilen şeye yeni bir çözüm getirememiş olması.

Elliot Aldersen kimdir


4.Darlene ve Marla Arasında ki Benzerlik                      

      Sigara tutuşunda tutun saçlarının bakımsız olmasına kadar birbirlerine benziyorlar.Fakat;Marla daha basit bir karakterken Darlene daha güçlü bir karakter. Tavırlar,duruş,bakışlar ikisi de çok iyi oyuncu.    
       
Marla singer smoking


Darlene Alderson smoking


5.Starbucks Bardakları Heryerde


Fight club and starbucks

                       
         
             Dövüş   Kulübü'nde ki Starbucks efsanesini bilmeyenimiz yoktur.Eğer dikkat ederseniz Mr. Robot dizisinde de starbucks bardaklarını görebilirsiniz.Sam Esmail. bunu neden tercih etmiştir.Orası bilinmez.

mr robot starbucks6.İki Filmde de ''Where is my mind?'' Şarkısı Çalması
           Mr. Robot dizisinde ilk sezonun dokuzuncu bölümünde son sahnede E Corp hacklendikten sonra Pixies grubunun ünlü şarkısı ''Where is my mind?'' ın piyano versiyonu çalmaktadır.Tıpkı Dövüş Kulübün'de binaların patladığı anda çaldığı gibi.Kulağınızda duymaya başladınız mı?

Marla and tyler


7.Ana Karakterler Kendisiyle Hızlı  Konuşma         


              Her iki filmde de ana karakterler kendileriyle çok hızlı konuşurlar.Belki de kendilerini yalnızlıktan kurtarmak için böyle yapıyorlardır.

8.İki Karakterde Para'nın Ana Yerlerinde Çalışması

    İyi bir iş ve maaşa sahiptirler.Ama yalnızlardır.Çünkü;insanların iki yüzlülüğünü görmüşlerdir.Belkide bu yüzden toplumdan nefret ediyorlardır.


everything;s a copy af a copy of a copyelliot alderson working


9.İlaç Kullanmaları

      İki kahramanımızda ilaçların bağımlısıdır.Anlatıcı uykusuzluk çekmemek için uyku ilacı kullanır.Elliot'sa rahatlamak,unutmak için morfin kullanır.Ayrıca; iki karakterde de göz altı torbaları belirgin şekilde farkediliyor.


elliot alderson kimFight club narrator

E-posta Abonesi Ol!

3 yorum:

 1. Ne diyeyim çok güzel bir yazı olmuş. Dövüş Kulübünde bankaların yok olmasına mı yoksa fonda çalan Pixies'in Where is My Mind şarkısına mı bayılayım bilemiyorum. Öte yandan da düşünmüyor değilim. Bir yanda kapitalist sistemi eleştirdiği iddiasında bir film ve bir dizi, öte yanda kapitalizmin önemli sembollerinden biri olan Starbucks? Bu arada blogunuza blog takip etkinliğinde rastladım ve takibe aldım. Siz de beni takip ederseniz sevinirim. http://www.sinemakale.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her iki filmde de bizi bizden başkası eleştirerek diyorlar kısaca :)

   Sil
  2. Ha ha ha...Gayet iyi özetlemişsin.

   Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.