Mr. Robot ve Who Am I? Arasındaki Benzerlikler

                      Mr. Robot ve Who Am I?  belki son on yılın en ufuk açıcı filmleri arasında yer alıyor.(Birtanesi dizi ama ben kısaca film diyorum : ) Kamera açısında tutun oyuncuların performanslarına kadar iyi filmler.Tabi siz beğenmeyebilirsiniz.Bu filmleri izlerken  aralarında bazı farklar olduğunu fark etmişsinizdir.Bu iki filmde hackerlık filmleri arasında yerini sağlamlaştıralı çok oldu.Ayrıca önceki bir yazımda Mr.Robot ve Dövüş Kulübü arasında ki farkları işledim.İsterseniz buyurun.
1.Ana Karakterler Arasında ki Benzerlikler


                 Her iki karakter de yalnız ,içine kapanık ve bilgisayarlarla arası iyi.Bir şeyleri değiştirmek istiyorlar ama birilerinin onları harekete geçirmesi gerekli.Evde tek yaşıyorlar.Toplumdan kopuk yalnız bir hayat.Karşılarına onlara yardım edecek kişi çıkana kadar.Ayrıca Eliot-Mr robot  ve Benjamin-Max bu ikililer birbirlerinin neredeyse tam zıttıdır.Biri içe dönükken diğeri dışa dönüktür.Mr. Robot ve Who Am I? Arasındaki Benzerlikler
Giyiniş tarzlarına bakın.2.Çoklu Kişilik Bozukluğu

                        Her iki filmde de çoklu kişilik bozukluğu işleniyor.Fakat;Mr. Robot'ta filmle iç içe işlenmişken Who Am I?(Ben Kimim?) filminde sonlara doğru sürpriz olarak karşımıza çıkıyor.Hem de yanıltıcı bir şekilde.Öyle ki beyniniz yanıyor!Filmi durdurup düşünmeye başlıyorsunuz.


Mr. Robot ve Who Am I? Arasındaki Benzerlikler3.Ana Konu
                      Genel olarak hack üzerinde birleşiyorlar.Eliot daha çok sistemi değiştirmeye çalışırken,Benjamin ise hiç bir sistemin güvenli olmadığını anlatıyor.Öyle ki sistemlere sızmanın kolay iş olduğunu fakat önemli olanın insanları hacklemek olduğunu anlatıyor.


Mr. Robot ve Who Am I? Arasındaki Benzerlikler
Sisteme sızdım uleynnn!!!4.Maskeler
                       Maskeler kişiliklerini gizlemek için kullanılmış.Ayrıca;Mr. Robot'ta bir simge haline gelmiş.Bence hackerların maske kullanması internette ki birisinin vpn kullanmasına benziyor.


Mr. Robot ve Who Am I? Arasındaki Benzerlikler
Hack maskesi5.Anti-Kapitalist Korsan Grubu
                        Mr. Robot'ta ekonomiyi önemsizleştiriyorlar.Fsociety adında grup kuruyorlar ve Dünya'nın en büyük bankasını hackliyorlar.Ben Kimim? filminde ise istihbarat ve haberlere sızıyorlar.Amaç kendilerinin MRX'den daha iyi olduğunu göstermek.


Mr. Robot ve Who Am I? Arasındaki Benzerlikler
6.Uyuşturucu
                         Uyuşturucu ve hacker filmleri arasında sıkı bir ilişki var."Ulan ayık kafayla hackleyemiyorlar mı?" dediğinizi duyar gibiyim.İlla hacker olmak için uyuşturucu bağımlısı olmak mı gerekiyor.Eliot  morfin kullanıyor,Benjamin de ritalin kullanıyor. 

E-posta Abonesi Ol!

1 yorum:

  1. hımmmm güzel saptamaaaaa who am ı gördüm deeee robotu görmediim. bu çoklu kişilik bozukluğu çok moda oldu yaaaa.

    YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.