Üniversite'de Yurtta Kalmak İçin 11 Neden?

                 Sınav sonuçları açıklandı.Bir yer kazandınız.Aklınızda tek bir soru ''Yurtta mı kalsam yoksa evde mi?''.Özellikle üniversiteye yeni gidecek insanların  en büyük problemi kalacak bir yerin zor bulunmasıdır.Devlet  yurdu başvurularını yaptıktan sonra çıkması kesin değildir ama bazen çıkar.
Şimdi gelin üniversitede yurtta kalmak nasıl bir duygu bunu özetleyelim.


1.Yeni İnsanlarla Tanışmak

               Yurda gittiniz kayıt oldunuz.Odanıza geçtiniz.Odadakilerle tanıştınız.Belki aynı sınıftan arkadaş buldunuz.Diğer odalardan arkadaşlar bulabilirsiniz.Çalışma odasından arkadaş bulabilirsiniz.Yani her yer insan kaynıyor.Her türlü kafa dengi arkadaş bulursunuz.

Üniversitede yurtta kalmak               Yurtta her yöreden insan barınır.Avrupalı,Amerikalı,Afrikalı...Bu sizin her yöreden insanı kolaylıkla kavramanıza olanak verir.Dünya görüşünüz genişler.Ayrıca;odanızdaki her kişiyle teker teker anlaşıp,paylaşımlar yapmayı öğrenirsiniz.Yurttaki ses,şamataya alışmak da yurtta kalmaya alıştığına haber verir.2.Küçük Odalarda Kalmak

               4-6-8 hatta 12 kişilik odalar vardır.Genelde 6 kişilik odalar 24 metrekare oluyor.Gözünüzde canlandırın.Bu yurtta kalmanın zorluklarındandır.Eğer odaya sadece uyumak için geliyorsanız sorun yok.Bu yüzden "Yurtta kalmak istemiyorum!" diye ağlaya da bilirsiniz.

3.Temizlik Derdinin Olmaması

              Sizin temizlik derdiniz olmaz.Oda, tuvalet,banyo ve koridorlar hafta içi her gün temizlenir.Gerisi  sizin kullanımınıza bağlıdır.Tuvaletler genelde akşama doğru pis olur.Çünkü; bir tuvaleti 60 kişi kullanır.Aynı şey odanız içinde geçerlidir.Eğer odanızda ki kişiler temizse odanız temizdir fakat arkadaşlarınız pisse odanızda pistir.

4.Okula Yakın Olması

              Eğer büyükşehirde ki üniversitelerin yurdun da kalıyorsanız,muhtemelen evde kalanlara göre okula daha yakınsınızdır.Bir saat içinde kampüste olursunuz.Bu da sizin için daha fazla uyku,vakit demektir ⤻😊 Genelde büyükşehirler için evler okula 2-2.5 saat uzaklıkta olur.Erken kalkması ayrı zorluk vaktinin çoğunun okula gitmek için geçmesi ayrı zorluktur.Ayrıca;okul için unuttuğunuz şeyleri daha hızlı alabirsiniz.Sırf bu yüzden kötü duruma düşmezsiniz hatta  "Yurtta kalmak istiyorum!" diye isyan da edebilirsiniz.

5.Fatura Derdiniz Olmaz

                     Yurtta elektriği,suyu,doğalgazı,interneti ne kadar tüketirseniz tüketin siz ödemezsiniz.Eğer evde kalırsanız bunları ödemekle uğraşırsınız.Hem maddi açıdan hem zaman olarak sizin açınızdan olumsuz olur.

Üniversitede Yurtta kalmak

6.İnternet Genelde Yavaştır

                      Yurtta kalırken gün içinde internet yavaştır.Çünkü yurdun tamamı interneti kullanır.Youtube' dan video izleyeceğim dersen 144p'de ancak izlersin.Ancak   yaklaşık olarak 00-11.00 arasında internet ışık hızındadır.İndireceğiniz şeyleri bu saatlerde indirebilirsiniz.


Üniversitede Yurtta kalmak

7.Değişik Ortamlar 

                       Yurtta sadece yatakhane yok.Yemekhane,çalışma odası,kantin,internet kafe,kütüphane,bilardo odası,halı saha gibi arkadaşlarınızla sosyalleşen-bileceğiniz ortamlarda bulunmakta.Acil bir şeye ihtiyacınız olduğunda kantinden alabilirsiniz.Arkadaşlarınızla yemekhaneye gidip hem sohbet ederek hemde yemek yiyebilirsiniz.Kısaca her yer de arkadaş edinebilirsin. 

8.Sınıftan Arkadaş Bulmak

                      Yurtta  kalan kalabalığın içinden belki sınıftan arkadaşlar bulabilirsiniz.Beraber okula gidersiniz.Dost olursunuz.Hafta sonları gezmeye gidersiniz.Anılarınız olur.Üst sınıflardan arkadaşlar da bulabilirsiniz.Zorlandığınız soruları sorarsınız.Ders notlarını bulabilirsiniz.Belki sınav döneminde geçmişteki soruları alırsınız onlardan.

9.Her Zaman Yemek Yeme İmkanı 

                           Sabahları kahvaltınızı 7-13.00' e kadar  akşam yemeği 16-23.00' a kadar yemek fişinizi kullanıp yemek yiyebilirsiniz.Eğer geç kalırsanız kantin 00.00'a kadar açık.Oradan kendinizi 
doyurursunuz.Eğer oda olmadıysa arkadaşlarınızla anlaşıp yemek söyleyebilirsiniz.Ayrıca;evde ki gibi sofrayı toplama,bulaşıkları yıkama gibi derdiniz olmaz.Buna bağlı olarak aylık alışveriş yapmanıza da gerek kalmaz. 

10.Ailemizin İçi Rahat Olur

                         Yediğimiz yemekten tutun,güvenliğe kadar evde kendi imkanlarımızla zor sağladığımız şeyleri kolay bir şekilde sağlamamız için üniversiteyi okurken yurtta kalmamız adına kolay bir şeydir.Yemeğimiz hazır,kaloriferler yanıyor tıpkı otel gibi.

Yurtta kalmak

11.Maddi Açıdan Ucuz Olması

                            İstanbul,Ankara gibi yerlerde kiralar 1000-1500 arasında değişmekte.Adam başı 500 Tl düşüyor.Sadece evin masrafları.Buna yol parası,kitap parası,sigara parasıyla adam başı 1000 Tl'ye kadar masraf çıkabiliyor.Eğer yurtta kalırsanız bu paranın yarısıyla çok rahat geçinirsiniz.Hatta para biriktirebilirsiniz.Sizin için daha iyi olur.Tabi bu size bağlı.

E-posta Abonesi Ol!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.