Spor Yapmamız İçin 7 İlginç Sebep

               
niçin spor yapmalıyız maddeler halinde


                  Spor;kişiyi güçlü,iyi,sağlıklı,zeki,mutlu,eskisinden daha iyi yaşam sunan bir nevi ibadettir. Eskiden insanların işleri, ağır olduğu için spor yapmalarına gerek yoktu.Zaten çok hareketli bir yaşamları vardı. Mutluydular ,sağlıklıydılar(hem bedenen hem ruhen),güçlüydüler...Fakat şimdi insanlar, hareketsiz bir yaşam sürdükleri için spor yapmaya daha çok ihtiyaçları var.Yazın gelmesine az kaldı ve spor salonları yavaş yavaş dolmaya başladı.Şimdi size hepimizin başına gelebilecek bir hikaye anlatmak istiyorum.
                            
              ''Mevsim yazdır.Kahramanımız spor yapmak için bin bir hevesle dambıl seti almıştır.Dambıllar kargo ile geldiğinde kargocu abi 'Bunun içinde insan ölüsü mü var?Amma da ağırmış : )' şeklinde indirir.Adamımız seti alıp evine kadar zar zor çıkarır.Programını yapar.3 gün sonra çalışmaya başlar.Adamımız bir kaç hafta sonra gelişmeye başlamıştır.Denize gittiğinde istediği vücudu azda olsa yapmıştır."
                           Bu olaydan sonra hepimizin bildiği gibi dambıllar, rüzgar örtmesin diye kapı önüne konulmuştur  : )Kapının önüne dambıl koymak

          Neden spor yaparız?Sağlıklı olmak için mi,zayıflamak için mi,kızların ilgisini çekmek için mi....Bu yazıda herkesin bildiği klasikleşmiş şeyleri anlatmayacağım.Çünkü onları herkes biliyor.Ayrıca dengeli spor yapmak da önemlidir.Kendini zorlayacaksın ama belli bir limitte.Mesela; en fazla 100 metre koşabiliyosun ama 200 metre için kendini yırtıyorsun.Size niçin spor yapmalıyız maddeler halinde anlatacağım.

1.Daha İyi Hissetmek İçin
             Spor yapmayı bitirdikten sonra yeniden doğmuş gibi hissederiz.Bunun nedeni mutluluk hormonunun üzerimizdeki etkisidir.Kötü bir haber duysak bile moralimiz bozulamaz : ) Ayrıca; spor yapmak öfkemizi kontrol etmemizi sağlar.Daha sakin oluruz.

                           niçin spor yapmalıyız
2.Daha İyi Olmak İçin
           Şöyle bir şey vardır ki spor yapan insanlar her zaman daha iyi olurlar.Derslerinde daha başarılı,daha dikkatli,daha zeki...Aklınıza ne geliyorsa.Ayrıca: kendilerine her konuda sonuna kadar güvenirler.Bunun nedeni belki kendilerini daha güçlü hissettikleri için olabilir.

               
3.Dinç Hissetmek İçin
       Dinç bir kafa ile yapacağımız işlere daha kolay odaklanırız ve daha hızlı yaparız.Aklımızdaki sıkıntılardan kurtuluruz.    
                                                                                                                                       niçin spor yapmalıyız maddeler halinde

4.Beynimiz İçin
           Spor yapan insanların beyinleri daha hızlı çalışır.Daha hızlı düşünebiliriz,ders çalışabiliriz...Örneğin; spor yapan adam 1 saatte 40 sayfa kitap okuyabilirken spor yapmayan insan 30 sayfa kitap okuyabilir.

5.Daha İyi Uyku İçin
          Yapılan araştırmalar gösteriyor ki spor yapan insanların uykuları daha kaliteli oluyor.Normalde uyumak için 1-2 saat bekleyen ve yataktan kalkmak için 1 saat oyalanan insanlar daha çabuk uyuyorlar ve yataktan daha hızlı kalkıyorlar.

6.Kendinizi Gerçekleştirirsiniz
           Bir şeyleri başardığınızı gördüğünüzde özgüveniniz artar ve mutlu olursunuz.

 Spor dalları
7.Zorluklar
       Zorluklara karşı kolay kolay pes etmezsiniz.Ayrıca spor yapmak sizin iradenizi güçlendirir.Sizi hem fiziksel olarak hemde ruhen daha güçlü yapar.            "Sınırı koyan zihindir.Zihin bir şeyi yapabileceğine inanabildiği kadar başarılı olabilir.Kendine  %100 inandığın sürece her şeyi  başarabilirsin."
                                                                                                             -Arnold  Schwarzenegger
            

E-posta Abonesi Ol!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.