Sevgililer Gününün İlginç Başlangıcı

sevgililer günü nasıl başladı
                       

                   Sevgililer günü, herkesin birisine hediye almak isteyip de alamadığı gündür.Çünkü; hediyeleşeceğimiz birisi ya yoktur yada alışık değiliz.Biz istersek bu gün dışında istediğimiz zaman da hediye alabiliriz.Bu durum sadece bu gün için geçerli değil.Biz istediğimiz zaman istediğimiz kişiye hediye alabiliriz.Fakat bunun farkında değiliz.Anneler günü,babalar günü,yılbaşı.... ve daha sayamadıklarım için.Bu günler tüketimi arttırmak için ortaya çıkmış yada devam ediyordur.Tüketim arttıkça biz bu duruma alışıyoruz.Alışmaz isek bile reklamlarla,kitle araçlarıyla bir şekilde etkileniyoruz.
          
                Bu gün,Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır.İsmini Papaz Valentine'den alır.Bu yüzden 'Aziz Valentin Günü' olarak da kutlanır.Valentine,İngilizce'de sevgili,sevgililer günü kartı anlamlarına gelmektedir.Günümüzde ise sevgililerin birbirine hediyeler aldığı,kartlar aldığı bir gün olarak bilinir.Buda tüketimi arttırır.


sevgililer günü nasıl başladı


Sevgililer Günü Nedir?Nasıl Ortaya Çıktı?
                 Antik Yunan takviminde Ocak ayının ortasından Şubat ayının ortası Gamelyon ayı olarak adlandırılmaktaydı.Ayrıca;  bu ay Zeus ile Hera'nın evliliğine adanmıştır.Bu ayın sonunda(14 Şubat) bu kişilerin evliliği kutlanmıştır.
                  
                  3. YY.da Roma imparatoru her erkeğin asker olmasını istemiş.İmparator ülkenin her tarafında evliliği ve Hristiyanlığı yasaklamış ve Hristiyanlar için ölüm emri vermiştir.Valentius Hristiyan olduğu için ve çiftleri evlendirdiği için hapse atılmıştır.Hapihanenin gardiyanı Hristiyan efsanelerine inanarak görmeyen kardeşini Valentius'un yanına gizlice getirirdi. Kardeşi,Valentius'u ziyaretleri sırasında roma tarihi,doğa,hristiyanlık hakkında çok şey öğrenmiştir.Bu ziyaretler sırasında gardiyanın kardeşi  ile Valentius dua eder ve kız görür.Sonraki gün Valentius'un ölüm emri gelir.Kıza bir not yazar.Tanrıya yakın olmasını öğütler.Notun altınada  "Senin Valentine'ndan" diye imzalar.Mektup kıza ulaştığında tarih 14 Şubat 270'dir.


sevgililer günü nasıl başladı

             Fransa ve İngiltere'de 14 Şubat kuşların çiftleşme günü olarak bilinmektedir.Ayrıca biz kuş muyuz :)  Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar verir ve bu notlarda birbirlerine 'Valentine' diye hitap ederler.
               
              14 Şubat Antik Roma'da kadınların karşılaştıkları ilk erkekle evleneceklerine inanılırdı.Bu günde kadınlar güneş doğmadan kalkar ve aynada  süslenmeye  başlarlar ve aynadan dışarıya bakarlardı.Böylece Avrupa'da toplumsal bir kutlama haline geldi.Ayrıca; o zamanlar gençler toplanıp kura çekiyorlardı.Çiftler bir sene boyunca istediklerini yapmakta serbesttirler.
              
              Şimdi gelelim asıl olaya.Bu günün duyulmasını sağlayan isme=Esther Howland.İlk sevgililer günü kartını bastırmasıyla büyük bir beğeni oluştu,kartlar bütün Dünya'ya yayıldı ve zengin oldu.Bunu sonucunda Sevgililer Günü'nün ticari yönü gelişti için bugünde Dünya'da ticaretin canlandığı bir gün haline gelmiştir.Ayrıca; kime sorarsanız sorun bu gün bize sevdiğimiz kişiyi,aşkı değil hediyeyi hatırlatıyor(Bakınız ben yazıya nasıl başladım).Acaba bu paranın gücüne mi işarettir?Erkek ve para;kadını iktidarı altına mı alıyor?Bu günde pazarlamanın önemi de arttı.Kapitalizm; sevginizi gösterebilmeniz için alabileceğiniz hediyeler,kalınacak oteller, çıkılacak tatiller,yemek ve içmek için yemekler ve içecekler şart koşar.Bunları yapmak için parayı da şart koşar.Birisine sevgimizi gösterebilmek için paraya ihtiyacımız yok ki  ona şiir okumak,resim yapmak veya ona değerli olduğunu hissettirecek şekilde davranmakta bir hediyedir.
          
              Son olarak; başta yazdığım gibi  sevdiğiniz insana istediğiniz zaman hediye verebilirsiniz,iyi vakit geçirebilirsiniz.
         

E-posta Abonesi Ol!

2 yorum:

  1. Sevgililer gününün nasıl ortaya çıktığına yer vermen çok güzel olmuş. Ben de bir zamanlar bu günleri alışveriş çılgınlığı olarak görüyordum ancak artık şöyle bakıyorum; Eşlerinden, sevdiklerinden olağan günlerde bir çiçek bile alamayan kadınlar var ve bütün bir yıl bu özel günleri bekliyorlar ki kendilerini özel hissedebilsinler. Bu nedenle bırakalım da herkes istediği gibi kutlasın günleri ;) Sevgiler.

    YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.