9 Sır;Verimli Ders Çalışmak

             
verimli ders çalışma yolları                  Ders çalışmak bir oyundur.Nasıl metin 2,knight vs. oynarken level atlıyorsak bu işte de atlıyoruz.Ama sınava  az zaman kala çalıştığımız için fark edemiyoruz.Tabiri caizse yumurta dayandığın da : )Ders çalışmaya otururken genelde sıkılırız.Ders çalışmayı bırakın kitabı açmak bile istemeyiz.Şimdi size ders çalışmayı eğlenceli ve verimli hale getirecek ve verimli ders çalışma yollarını anlatacağım.Bu fikirler özellikle Tyt'ye  hazırlananlar içindir:

1.Ben Niçin Ders Çalışıyorum?
               Hedefsiz gemi bir yere gidemez.Hedefinizi belirleyip çalışırsanız;daha verimli ders çalışırsınız.Kimsenin sizi rahatsız etmesini istemezsiniz.Size ders çalışmak kutsal bir iş gibi gelecek.Çünkü ders çalıştıktan sonra kendinizi daha mutlu ve sakin hissedeceksiniz.

      2.Ders Çalışma Programı Yapın
             
           Öncelikle şunu bilmelisiniz ki: ders çalışma programı bireyseldir.Kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz,ne zaman ders çalışıp ne zaman dinleneceğinizi sizden daha iyi bilemez.Ancak sadece tavsiyeler verebilirim.Bir saat çalışırsanız 15 dk,bir buçuk saat çalışırsanız 30 dk. mola verebilirsiniz.Bu arada sık sık ara verirseniz hatırlama oranınız artar.Ayrıca; bunlar sizin daha verimli ders çalışmanıza sadece bir adım atmanızı sağlar.  verimli ders çalışma yolları

  3.Nerede Ders Çalışmalıyım?
               Çoğu insan ders çalışma yerini seçerken hata yapar.Çünkü konsantrasyon olamamasına neden olur bazı yerler.Dikkatimizi dağıtan yerler bizim verimli ders çalışmamızı engeller.Eğer sen oturma odası,yurt odası gibi yerlerde çalışıyorsan orada bulunan TV,bilgisayar vb. gibi aletlerin sesine katlanırsın.
      
                     Kütüphane ders çalışmak için iyi bir yerdir.Doğru seçimleri yaparsın test çözerken.Merkezi kalabalık yerler gibi yüksek sesli değildir.Ders çalışma alışkanlığımız için yeterince iyi yeri bulmalıyız.İdeal ders çalışma yeri önemlidir çünkü;sonraki bir kaç yıl için tek sen hesaba katarak emin olursun.

                                   4.İlham Perinizin Gelmesini Beklemeyin

         Hedeflerinizi belirlediniz,programınızı yaptınız.Sıra geldi dersin başına oturmak.Öncelikle masanızda o saat çalışmayacağınız eşyanız olmasın(defter,kitap...).İkinci olarak odanızda dikkatinizi dağıtacak poster,resim  olmasın.Şimdi dersin  başına oturdunuz ve uykunuz gelmeye başladı ve sıkıldınız.Uykunuz için fazla rahat sandalyede oturmayın ve yemekten sonra konu çalışmayın test çözün.Ders çalışırken yine dikkatiniz dağılıyorsa  15 dk. mola verin ve hedefiniz gerçekleştiğinde olacakları düşünün.Ama bunu  ders çalışırken denemeyin.Yine uykunuz geliyorsa metal,rock müzik dinleyin.Üçüncü olarak odanızda sadece ders çalışın.Böylece odanıza girdiğinizde otomatik olarak ders çalışmaya başlayacaksınız.(40 gün alışma süresi)Alışma süresinden sonra ders çalışmaktan zevk almaya başlayacaksınız.Dersten kaçan senle,şimdiki sen aynı olmayacaksın.

    5.Odanızda Telefon Olmasın!
         
                Ders çalışırken eğer cep telefonunuz yanınızdaysa ister istemez dikkatiniz cep telefonunda olur.''Acaba Aysel Facebook'da yorum yaptı mı,Twitter'da takipçim arttı mı,Watsapp'tan mesaj atan var mı?''Ondan sonra da "Neden ders çalışamıyorum?" dersiniz.Cep telefonunuz,ders çalışırken sizden uzak cehenneme yakın olsun : )
  Mümkünse ders çalışırken cep telefonunuzu kapatın.Çünkü birisi sizi arayıp sizi o ortamdan ayırabilir.


  telefonla ders çalışmak


     6.Başarısız Olduğunuzda Pes Etmeyin!!!
  Başarı grafiği

  Her zaman başarılı olamayız.Herkes bazen başarısız olur.Mesele başarısız olduğumuzda  daha fazla çalışmak.Genelde ders çalışmaya yeni başlayanlar ilk sınav sonucunda moralleri bozulur.

    7.Renkli  Kalemlerle Çalışın
        
           Renkli ve fosforlu kalemlerle çalışırsanız daha çabuk öğrenirsiniz ve sıkılmazsınız.Böylece eğlenceli ders çalışmaya başlarsınız.Renkli ve fosforlu kalemleriniz en sevdiğiniz şey olur belki : )
    
  8.Kendinizi Ödüllendirin
        
         Kendinize günlük, haftalık,aylık hedefler belirleyin ve hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.Örneğin: bu hafta 10 bin soru çözersem sinemaya giderim...Bu sizin ders çalışma isteğinizi arttırır ve deşarj olursunuz.Beyniniz için değişiklik olur.

     9.Sistemli Çalışın

              Kendi sisteminizi belirleyin.Duyarak,görerek,yazarak  vs. en iyi nasıl çalışıyorsanız öyle çalışın.Daha iyi öğrenirsiniz.Kısa sürede çok iş yaparsınız.                                                             Son  olarak kendinize güvenin...  E-posta Abonesi Ol!

  1 yorum:

  1. Renkli kalemlerle de çalışsan ders çalışmak sıkıcı arkadaş! :D (Ne kadar da iyi örnek oluyorum, değil mi?) Ama geriye dönüp baktığımda LYS çalışmak eğlenceliymiş, bunu hatırladım. (Hiçbir zaman YGS çalışmadım. :D) Yani bu günlerinizin kıymetini bilin arkadaşlar. Düzenli, planlı, programlı çalışmayı huy edinebilirseniz üniversitede rahat edersiniz. :D
   Ellerine, kalemine sağlık bu bilgilendirici yazı için. :)

   YanıtlaSil

  YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
  1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
  2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
  3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.