Üniversiteyi Şehir Dışında Okurken Kazanılan 6 Özellik

              Gurbete çıkmak, sevdiğimiz kişilerden fiziksel olarak uzaklaşmaktır ve en çok hissedildiği zaman sevdiğimiz kişilerden ayrıldığımız ilk zamandır.Zaman geçtikçe alışırız.Bazen sevdiklerimize karşı ayrılık acısı çekeriz.İşimize odaklanamayız,evimize geri dönmek isteriz.Ama artık geç kalmışızdır.Evimizden uzaktayızdır.Aklımızda sadece anılarımız vardır.Elimizden anılarımızı tekrar tekrar oynatmaktan başka bir şey gelmez.
               

             Gurbetçi;gurbete çıkan,geçimini gurbette kazanan kimsedir.Yani ister öğrenci(özellikle şehir dışında üniversite okuyanlar)  ister şehir dışında asker,rızkını kazanan bir baba veya yurt dışında çalışan bir iş sahibi ol evinden ayrıldığında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığının olmayacağının farkına varıyorsun.
                               
            Özellikle büyüdüğünün farkına varıyorsun.Daha dün mahallede koşan,çift kale maç yapan,koşan,saklambaç oynayan,ana kuzusu olan çocuk hangi ara bu kadar büyümüştü.Zaman nasıl oluyorda bu kadar hızlı geçiyordu?
                               

               Evden ayrılırken; içinden "Ben gitmek istemiyorum!" dediğimiz çok olmuştur.Evimizde ayrıldığımız an aklımızda ailemiz vardır.Sadece anılarımız bizimledir.Ama evimizden ayrılmanın sadece kötü tarafları  yoktur.İyi tarafları da vardır.Bunları belli bir süre geçtikten sonra çok iyi öğreniyorsunuz.Ayrıca bu yazı şehir dışında üniversite okuyacaklara tavsiyeler içerir.
1.Yeni İnsanlar İle Tanışıyorsun

              
                      İlk başlarda yalnız takılıyorsun ama sonradan kendine göre arkadaşlar belki dostlar buluyorsun.Yurtta kalıyorsanız sonradan çevreniz genişliyor.Yurtta neden kalmalıyım diyorsanız aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.Çevremiz genişliyor.İnsanları daha iyi tanıyoruz.Ama şunu da unutmamak lazım.Ailemiz giderken bize ne demişti "Herkese güvenme,dikkatli ol!"(Büyük ihtimalle herkesin ailesi demiştir   : )


Gurbetin faydaları
Beklerken aynen böyle hissediyorsunuz.


2.Kendi Ayakların Üzerinde Durmayı Öğreniyorsun

                   
                   Burada annemiz yok.Yani sabahları okul için "Evladım kalk hadi okula gecikeceksin.Kahvaltıyı hazırladım.Sen seviyorsun diye melemen yaptım." diye çağıran kişi yok.Kendi işini kendin halletmen lazım.Kahvaltıyı,akşam yemeğini (Annemizin yaptığı gibi olmaz.) bizim kendimiz yapmamız yada almamız gerekir.Kendi üstümüzü ütülememiz gerekir.Üstümüzü yıkamamız gerekir.Ayrıca paramızı idareli kullanmalı veya bütçemizi kontrol etmeyi öğrenmemiz geerek.Onu hayati şeyler için kullanmalıyız(yemek,barınma,ulaşım..).Yoksa maddi açıdan sıkıntı çekebiliriz.Son olarak; bence kendi kendimize  yaşamanın en iyi yöntemi başka şehirde üniversite okumaktır.


gurbetçi olmanın faydaları


3.Kendine Güvenin Artıyor

               
                          Kendi ayakların üstünde durmayı,hayata erken alışmayı öğreniyorsun.Eskiden yapamam dediğin şeyleri yalnızlıktan yapmak zorunda olduğunu hissediyorsun.Biraz daha açmak gerekirse: burada seni savunacak birileri olmadığı ve her işini kendin yaptığın için özgüvenin artıyor.Ayrıca dünkü saf çocuk almadığının farkına varıyorsun.Kısaca evde yapmadığın ama burada başardığın şeyler senin güvenini arttırmaktadır.Böylece hayatının başrolünde sen oynuyorsun.Başka şehirde üniversite okumak bu yönden faydalı.


4.Özgürlük-Yalnızlık

         
                       Evden ayrıldık ve ailemiz yok.Bize karışan birisi yok.Yani özgürüz.Kimse bize karışamaz,hiçkimseye hesap vermek zorunda değiliz.Bu konu şehir dışında okumanın avantajlarındandır.Her genç insan özgür olma ümidiyle şehir dışında üniversite okumak ister.İstediğimiz  her şeyi yapabiliriz ama unutmayalım ki "Kontrolsüz güç,güç değildir.".Bizim buraya gelirken bir amacımız vardı.Eğer o amacımızı hatırlayabilirsek kendimiz kötü şeylere karşı kontrol edebiliriz.Ayrıca geldiğimiz yeri ve insanları unutmaz isek zorluklara karşı daha olumlu ve güçlü oluruz.Üniversitede gezmek
 

5.Yeni Yerler Görürsün
           
                    Yeni yerler görüyorsun.O şehrin tarihi,kültürel,doğal yerlerini görüyorsun.Şehri anlamaya çalışıyorsun.Hayata bakışın genişliyor.Bu şehrin insanlarını anlamaya başlıyorsun.Özellikle üniversite öğrencisiysen bir kaç sene içinde o şehrin kurdu olmaya başlıyorsun : )

6.Eve Geliş

          Her eve geldiğinde kendini misafir gibi hissediyorsun.Bir nevi el üstünde tutuluyorsun.İnsanlar sana +99999 değer veriyor.Akrabalarının hepsi seni davet edip sevdiğin yemekleri yapıyor.Odan tertemiz.Özlediğin yerleri gezebilirsin.

E-posta Abonesi Ol!

4 yorum:

  1. Uzakta olmanın avantajlarını çok gördüm. Ozlemek, ozlenmek çok güzel. Bazen kotu yanları da oluyor tabi ama yine de seviyorum bu gurbet hayatını

    YanıtlaSil
  2. Gurbet ne zor şey. Hem giden için hem de bekleyen için. Sevdiğinin yanından ayrılmak, uzaktayken şu an ne yaptığını bilememek...

    YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...
1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Link bırakılan yorumlar spama girdiği için yayınlanmaz.